Co je to B.A.R.F.?


B.A.R.F.
je zkratka, která se dá vyložit mnoha způsoby  = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),  = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava) , = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa), ale pořád znamená to samé - je to metoda výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem - tedy syrové maso, kosti a zelenina. Inspirací nám může být jídelníček divoce žijících psovitých šelem, zejména vlka.


BARF

 


Tento způsob krmení přenáší zodpovědnost za vyváženost krmení na chovatele. Možná i proto je předmětem častých sporů jak majitelů psů, chovatelů, tak i veterinárních lékařů. Obzvláště v době granulového boomu, kdy jsme denně masírováni reklamou na granule prémiové, superprémiové, ultra super prémiové.......platinové......,které náš pes k životu nezbytně potřebuje, které mu zajistí dloooouhý život a které jsou prostě to jediné správné krmení pro našeho miláčka.

Opravdu jsou granule a jiná průmyslově vyráběná krmiva to nejlepší? Jedli by jste to celý život vy? Koukněte na obrázky a sami si odpovězte co by jste si dali raději?



hovězí maso granule



Ti kterým se při představě krvavé flákoty udělalo mdlo, se prosím podívají ještě jednou a zkusí si představit co by si asi tak dal jejich pes? Maso nebo granule?

Ale myslím, že vy, co jste se dostali až k tomu, aby jste si o přirozeném krmení něco zjistili, máte v této otázce jasno a nemusíte zkoušet se týden živit instantními polévkami, které jsou asi tak stejně výživné jako granule, aby jste věděli jaká je to "dobrota".

Teď by to možná mohlo vypadat jako "reklama na maso" a naprosté odsouzení těch co krmí granulemi. Ale nic není jenom černé nebo bílé a já sama jsem granulemi a konzervami krmila docela dlouho. Stejně tak jako spousta jiných lidí jsem měla pocit, že čím dražší granule koupím, tím líp se pejsek bude mít a že každý den dostane všechno co potřebuje a tak tady bude dlouho a spokojený. Ale po několika letech takového krmení kdy začaly zažívací potíže a boje o to kdo déle vydrží - jestli granule v misce nebo panička, jsem znovu přešla na krmení doma připravenou stravou - vařenou pro seniorku Anitku a syrovou pro štěně Rhodéského Ridgebacka - Spice.  To jen na vysvětlenou pro ty, kterých by se moje výroky o granulích a konzervách mohly dotknout nebo by se jim zdály moc radikální.

Pro ty, kteří se ještě nerozhodli, doporučuji knihu Kočky by kupovaly myši - Hans Ulrich Grimm.


V současné době (r.2016) takto krmím celou naši smečku, která čítá 5 Ridgebacků a zhruba jednou ročně vrh štěňátek, která jsou odchovávaná na čerstvé potravě.

 

Anitka Tusani Extra Spice Tusani Happy Zippy

Anitka                         Spice                                   Zippy

 

 

Proč B.A.R.F.?

A proč tedy úzký, ale stále větší, okruh chovatelů přechází na krmení syrovým masem -  BARF místo pohodlného odsypávání granulí? Protože pochopili, že chemie do psího jídelníčku nepatří a že jenom dobře a hlavně pestře krmený pes, může být zdravý pes. Jednostranná, uměle vyrobená strava je přirozenému vzoru strašně vzdálená. Možná můžete říct, že přece dnešní pes "gaučový" se vlku ani nepodobá a tak přece nemusí být krmen jako vlk. Ano vzhledově a povahově spolu často mají už pramálo společného, ale výživové potřeby a trávení mají pořád stejné. Jakýkoli organismus potřebuje stovky, spíše tisíce let, aby se přeorientoval na totální změnu stravy, takže než "vyrobíme" psa granulového bude to ještě chvíli trvat.

Podle různých výzkumů a statistik se pomalu dochází ke zjištění, že od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) - oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.

A tak stále více majitelů a chovatelů začíná hledat jiné cesty, jak psa dobře krmit. Jednou z nich je B.A.R.F.

 

syrová strava

 



foto: www.manwe.eu

 

 



© 2008-2016
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu