the BARF diet

"biologically apropriate raw food"




KOSTI

Po milióny let požírali psi zbytky jiných zvířat a nevynechali při tom ani kosti. Celý zažívací systém psa je určený k trávení kostí a ty jsou potřebné pro jeho správné fungování. Kosti jsou živou tkání, která je složená ze živých buněk. A protože kosti Obrazekjsou živou tkání, stejně jako další části těla, jsou zdrojem široké škály živin. Obsahují minerály ale také tuky a v tucích rozpustné vitamíny. Pokud je kost z kuřecího nebo vepřového masa, potom tyto tuky budou obsahovat i vysoké množství nenasycených mastných kyselin. Nejdůležitější částí většiny kostí je kostní dřeň, která je velmi výživnou směsí krví tvořených prvků obsahujících železo. Syrové kosti obsahují také přirozené antioxidanty a enzymy.

Kosti jsou pro vašeho psa přirozenou zásobárnou minerálů. Štěňata a dospělí psi krmení kostmi málokdy trpí trávícími problémy nebo průjmy, produkují menší množství pevné a minimálně zapáchající stolice. Je velmi pravděpodobné, že kosti sehrávají stejnou úlohu jako vláknina, tzn. že nabobtanají stravu a tím odstraňují toxiny a podporují zdraví střev. Psi kteří žerou kosti žijí delší dobu, jsou zdravější a odolní především proti degenerativním chorobám souvisejícími se stářím.

 

kosti a syrová strava



MASO


Hodně lidí si myslí, že krmení psů podle BARFu je krmení výhradně masem. Maso by ale mělo být jen jednou složkou tohoto typu krmení. BARF obsahuje maso, kosti, ovoce, zeleninu, vnitřnosti a další přílohy. Například svalovina, kterou jedí divocí psi, tvoří jen malou část stravy, která obsahuje širokou škálu další potravy, včetně kostí.


Jaké živiny jsou v mase?

- bílkoviny - hlavní úlohou masa je dodávat bílkoviny, které ve zdravé výživě hrají největší roli. Dále dodává organismu tuky, vodu a některé vitamíny a minerální látky.  Maso taktéž obsahuje všechny nepostradatelné aminokyseliny potřebné pro psy každého věku, včetně rostoucích psů, březích a kojících fen.


- energie - maso dodává energi, ale neobsahuje sacharidy, škrob ani vlákninu. Energii dodává proto, že obsahuje tuky a bílkoviny. Tuk obsažený v různých druzích masa se liší množsvím nenasycených mastných kyselin. Kuřecí a vepřové maso má vyšší hodnoty oproti třeba hovězímu nebo jehněčímu masu. Jehněčí obsahuje nenasycených mastných kyselin víc než hovězí, ale jen proto, že je většinou tučnější.


- minerály - maso také dodává minerální látky. Syrové maso je chudé na sodík, ale bohaté na draslík. To je dobré zvláště pro psy se srdečními potížemi. Maso s nejnižím množsvím sodíku je hovězí a vepřové a s nejvyšším množstvím draslíku je vepřové a kuřecí. Tím je vepřové maso vhodné pro paciety se srdečními problémy. Hovězí, jehněčí, kuřecí a vepřové maso má velmi malý obsah vápníku a magnézia. Proto jsou tato masa vhodná pro psy náchylné na močové kameny. Hovězí a jehněčí maso jsou dobrým zdrojem zinku, naopak kuřecí a vepřové maso obsahují zinku jen málo. Nejlepším zdrojem železa je hovězí maso.

Nedostatek minerálů v mase je nutné vyvážit přidáváním kostí!


VNITŘNOSTI

V divočině psi požírají obsah žaludku a všechny vnitřnosti. Ve skutečnosti jsou vnitřnosti velmi důležitou složkou potravy divoce žijících psů. Domácí psi mají podobné potřeby. Psi kteří jedí  vnitřnosti jsou zdravější než psi, kteří je nejedí. Přesto že jsou vnitřnosti cennou složkou stravy není potřeba je podávat ve větších množstvích. Vnitřnosti jsou koncentrovaným zdrojem mnohých nepostradatelných živin a jsou obzvláště cenné v období růstu a reprodukce.

- játra
- jeden produkt, ve kterém je velmi široká škála živin. Jsou nevětším zdrojem vit. A, dále osahují vit. C, D, E, K a vit. skupiny B - B2, B3, B5, biotin, kyselinu listovou a B12. Z minerálů obsahují zinek, magnézium, selen a železo. Zároveň jsou zdrojem velmi kvalitních bílkovin a nenasycených mastných kyselin omaga 3 i omega 6. Měly by se podávat pravidelně, ale v malých množstvích.

- ledviny - stejně jako játra jsou zdrojem kvalitních bílkovin, esenciálních mastných kyselin a vitamínů, včetně vit. rozpustných v tucích - A, D, E a K a vit. skupiny B. Jsou také dobrým zdrojem zinku.

- srdce - stejně jako játra a ledviny je srdce výborným zdrojem bílkovin, vit. B a železa. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny a v menší míře vit. A. Obsahuje také taurin, který je důležitý pro funkci srdce.

- neprané zelené dršťky - jsou dva druhy drštěk, které pocházejí ze žaludku přežvýkavců jako jsou krávy. Jeden druh je z prvního velkého žaludku, druhý, který vypadá jako plástev medu, je ze druhého žaludku. Obsahují velké množství různorodých živin, včetně enzymů, Omega 3 a 6 mastných kyselin a tím jsou pro psy velmi prospěšné.

 

neprané zelené dršťky

 


ZELENINA

Psi jedli zeleninu po celý dlouhý čas jejich vývoje. Zelenina, obzvlášť zelená listová, by měla být součástí zdravé výživy psa. Zelenina je potřebná protože obsahuje mnoho důležitých, zdraví prospěšných, živin. Obsahuje hlavně vlákninu, dále těžko získatelné Omega3 nenasycné mastné kyseliny, mnoho vitamínů, enzymů, antioxidantů a fytochemikálií.

- brokolice
- brokolice je jednou z nejvýživnějších potravin. Obsahuje vit. C, beta-karoten, kyselinu listovou, vlákninu, vápník a chrom. Brokolice má významný protirakovinový účinek. Obsahuje několik důležitých fytochemikálií - beta-karoten, indoly a izotihiokyanáty a přez 33 protirakoviných sloučenin. Výzkumy ukazují, že fytochemikálie předcházejí vzniku rakoviny, zabraňují rakovině napadat buňky a podporují enzymy, které detoxikují organismus.

- špenát - obsahuje 2x více železa než ostatní zelenina. Je bohatým zdrojem antioxidantů - obsahuje chlorofyl a beta-karoten a další dva karoteny - luthein a zeaxanthin. Je také zdrojem vlákniny, vápníků, draslíku, vit A, B6 a K. Už dlouho je známý pro svůj vysoký obsah živin.

- celer
- je bohatý na vápník, draslík, fosfor, sodík, železo, vit. A, B, C. Obsahuje fytochemikálii 3-n-butyl phthalide, která mu dává charakteristickou vůni a chutˇ a je obzvlášť účinná proti rakovině. U laboratorních zvířat 3-n-butyl phthalide významně snižoval rozsah tumorů. Snižuje také nervozitu a používá se při neutralizaci kyselin.

- mrkev - je králem zeleniny. Je Obrazeknejvětším zdrojem pro-vitamínu A  ze všech běžně konzumovaných zelenin. Na rozdíl od vit. A, beta-karoten a další karoteny obsažené v mrkvi nepůsobí toxicky. Beta-karoten je silným antioxidantem. Dále mrkev obsahuje vit. B, C, D, E, K, ribofalvin, niacin, vápník, draslík, fosfor, sodík a železo. Opakovaně se ukazuje, že mrkev vyživuje oční nervy a tím významně zlepšuje zrak.

- paprika - je výborným zdrojem mnohých důležitých živin. Červená paprika má 3x více vit. C než citrusy. Kromě toho obsahuje velké množtví beta-karotenu, vlákniny a vit. B6. Paprika stimuluje cirkulaci a tím zlepšuje krevní průtok a podporuje trávení. Červená paprika je jednou z několika potravin, které obsahují lykopen, fytochemikálii, která může pomáhat při různých formách rakoviny.

 

ovoce a zelenin


OVOCE

Ano, psi mohou a jedí ovoce! Jedí ho divocí i domácí psi. Pamatujte, že psi jsou všežravci (???) a mohou jíst téměř vše. Ovoce je tvořenou z větší části vodou. Hlavní živinou v ovoci jsou sacharidy - jednoduché cukry, které dodají organismu rychle energii. Ovoce také obsahuje hodně vlákniny, vitamíny, enzymy, antioxidanty a minerální látky. Ve velmi malém množství také bílkoviny a tuky. V syrovém ovoci je nejvíc zastoupen vit. A - karoten a vit. C. Tím je velmi cennou složkou potravy. Enzymy v ovoci obsažené jsou také důležitou složkou, obzvlášť ve starším věku, kdy se začínají objevovat denegerativní choroby.


Je nutné aby psi jedli ovoce?


Ne. Všechny živiny obsažené v ovoci se dají získat i z jiných zrojů. Ovšem přidáváním ovoce do potravy zajistíme širokou škálu zdravých potravin. Tím máme větší šanci poskytnout vyváženou zdravou stravu a tak zvyšujeme délku života a podporujeme imunitní systém. Pes může jíst všechny druhy ovoce, obzvláště Obrazektropické ovoce je cenným zdrojem antioxidatnů. Vědci zjistili, že enzymy a antioxidanty obsažené v ovoci chrání pokožku a tělo před degenerací a chorobami spojenými se stárnutím.

- jablka - neoloupaná jablka obsahují obzvláště velké množství karotenu a pektinu. Pektin je významnou součástí vlákniny a má mnoho prospěšných účinků. Zlepšuje střevní pohyblivost, vytlačuje odpad ze zažívacího traktu, váže a eliminuje toxiny ze střeva. Dále jablka obsahují beta-karoten, vit. C, vitamíny sk. B, zvláště B6, kyselinu listovou a hodně draslíku.

- hrušky - jsou výborným zdrojem ve vodě rozpustné vlákniny a také pektinu. Dále obsahují draslík, který je potřebný pro správnou funkci srdce, svalové napětí, nervový přenosu a metabolismus sacharidů. Hrušky také obsahují velké množství vit. C, který je významným antioxidantem, který pomáhá při prevenci proti volným radikálům.

- grapefriut - je zdrojem flavonidů, ve vodě rozpustné vlákniny, draslíku, vit. C a kyseliny listové. Studie ukázaly, že grep má podobně jako další citrusové ovoce protirakovinové účinky jak u lidí, tak u zvířat. Stejně jako ostatní ovocné pektiny, i pektiny v grapefruitu snižují hladinu cholesterolu. Nedávno se zjistilo, že grep také normalizuje úroveň hematokritu. Ničí také plísňová onemocnění, zabíjí mnoho různých druhů parazitů a pomáhá organismu při tvorbě prospěšných bakterií. Biologicky aktivní přírodní látka objevená v semenech zabíjí salmonelu, e-coli, kvasinky, herpes, virus chřipky, parazity, plísně a používá se v antibiotikách a prostředcích proti plísni.

- pomeranč - všichni ví, že pomeranč je výborným zdrojem vit. C, ale obsahuje i množství dalších výživných látek. Obsahuje množství kyseliny listové, vit. B1, vápník a magnézium. Neméně důležitou složkou jsou flavonidy, které posilují imunitní systém a celkově podporují zdraví. Pomeranč také chrání proti vzniku rakoviny a ničí virové infekce.


VEJCE


Vejce jsou vynikající potravou pro vašeho psa. Jsou perfektním zdrojem bílkovin, obsahují celou řadu minerálů, včetně velkého množství vápníku - hlavně ve žloutku, množství vitamínů (kromě vit. C), kvalitní nasycené i nenasycené mastné kyseliny, výživný lecitin a celou řadu enzymů a dalších složek přispívajících k dlouhověkosti. Skořápka pomáhá vyvažovat obsah vápníku v potravě. Vaječný žloutek je výborný pro psy s kožními problémy. Obsahuje totiž síru, biotin, zinek, vitamin A a esenciální mastné kyseliny.


LNĚNÉ SEMÍNKO


Lněné semínko se používá více než 10 000 roků. Olej z těchto semínek je bohatým zdrojem esenciálních mastných kyselin (EMK), které jsou základními živinami, které si ale tělo neumí samo vyrobit. Jediný způsob jak je získat, je přes potravu. EMK jsou nasycené tuky, které jsou ale považované za tzv. "dobré" tuky. Přispívají ke správnému fungování buněčných membrán a jsou nezbytné pro dobré zdraví.

Lněná semínka obsahují bioaktivní sloučeniny zvané lignan, které jsou prvencí rakoviny. Po konzumaci jsou lignany převedené činností bakterií v tlustém střevě na živočišné lignany. Ty potom putují přes játra a střeva a zvyšuje se jejich účinnost. V organismu ovlivňují estrogen. Výzkumy naznačují, že mají antioxidační účinky, ale činnost těchto antioxidantů není zatím jasná. Další studie ukazují, že lignan snižuje cholesterol a chrání zvířata před cukrovkou. Z lněného semínka zatím vědci izolovali tři zdraví prospěšné složky. První je vláknina důležitá pro správnou funkci střev, další dvě jsou kyselina alfa-linoleová a lignany. Tyto složky pomáhají při prevenci srdečních chorob a léčbě chronických onemocnění ledvin.


ČESNEK

Česnek je přírodním antibiotikem a často je označovaný za "přírodní zázrak". Má antibakteriální vlastnosti - brzdí růst bakteríí a plísní. Pomáhá stabilizovat krevní tlak a podporuje imunitní systém, pomáhá při různých infekcích, obzvláště u infekcí dýchacího ústrojí. Tyto účinky má hlavně díky cenným sloučeninám síry. Dále je bohatý na draslík, zinek, vit. A, C, selen, vápník, magnézium, měď, vit. B1 a železo. Česnek je zdraví prospěšný a působí jako prevence proti chorobám.


ŘASY

Mořské řasy obsahují více než 60 minerálních látek a prvků, 21 aminokyselin a jednouchých i složitých sacharidů, které podporují zdraví žláz - obzvláště hypofýzy, nadledvinek a štítné žlázy. Jsou přírodním zdrojem jódu, působí jako natibiotika zabíjející bakterie.


ALFALFA  = VOJTĚŠKA


Vojtěška pomáhá tělu vstřebat bílkoviny, vápník a další živiny. Tato rostlina pročišťuje tělo, bojuje proti infekcím a přírodním dezodorantům. Je nejbohatším zdrojem stopových minerálů a obsahuje vit. A, C, e, K, B a D. Také obsahuje bioflavonidy a 8 trávících enzymů podporujících správné trávení.


OLEJ Z JATER, VIT. E, ZINEK A MANGAN


Teprve nedávno jsme začali přidávat do potravy tyto 4 složky. Ovlivnili nás vědecké studie a doporučení přidávat je do potravy. Přestože jsou tyto prvky přidávány pouze v malém množství,  jsou ve zdravé výživě potřebné.

- přírodní olej z jater - výborný zdroj vit. A a D a Omega 3 mastných kyselin. Je osvědčeným prostřekem pro zlepšení kvality srsti.
- vit. E - vitamín důležitý pro tělo, je silným antioxidantem
- zinek - důležitý pro kvalitní vlasy a srst, podporuje optimální růst a aktivitu
- mangan - je součástí buněčných enzymů a urychluje metabolické reakce, zvyšuje růst, pomáhá při reprodukci a pomáhá udržovat rovnováhu mezi tuky.

 

Tusani Happy Zippy

 



přeloženo z www.barfworld.com





© 2009
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu