Pes je masožravec aneb znovu granule

 

To, že pes je šelma masožravá ví každý, ale proč to při krmení nebere v potaz? Z neznalosti? To asi ne, když jsme teď řekli, že každý ví, že je pes masožravec.....Z pohodlnosti? Hmm, možná, je to snadné každý den vzít odměrku, nabrat a nasypat.....Ze strachu, že by jsme psa masem neuměli krmit a v granulích je všechno? Ano v granulích je VŠECHNO, ale povětšinou to co pes - masožravec nepotřebuje.


pes je masožravec


I přes pocit, že dnešní pes má s vlkem pramálo společného, potřeba výživy je stejná. Jak už jsme si řekli, totální přeměna organismu na jiný druh stravy trvá stovky až tisíce let. Vlk se živí převážně vysokou zvěří a z takového úlovku pak sežere všechno kromě velkých kostí, kůže a srsti. Vlk se ale neživí jenom masem. Jídelníček si obohacuje o ovoce, byliny, trávy, kořínky, hmyz.... Touto skladbou stravy dostává vlk vše co potřebuje - bílkoviny, tuky, minerální látky, vitamíny a vlákninu.
Stejně jako vlk i pes má stále zuby uzpůsobené pro zabití a "rozporcování" kořisti. Velkými špičáky kořist zabije a uchopí a širokými stoličkami s ostrými hranami pak rozdrtí maso i kosti.


pes je masožravec pes je masožravec


Na rozdíl od býložravců pes nemá ve slinách žádné trávící enzymy. Sliny psa slouží pouze k obalení potravy při žraní. Žaludek psa je také ve srovnání s býložravci poměrně velký - 8x větší než žaludek koně v přepočtu na hmotnost. Naopak střevo psa je velmi krátké a tak pes tráví potravu max. 24 hodin, zatímco býložravci 4-5 dní. Žaludeční kyseliny psa krmeného masem obsahují až 10x víc kyseliny solné (neboli chorovodíkové) v porovnání s žaludkem člověka a prostředí v žaludku má pH hodnotu 1-2. Člověk má pH 4-5 (za přítomnosti potravy). Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována přísunem potravy - masa.


pes je masožravec


Vysoký podíl obilí v granulích způsobuje řadu problémů.  Protože chybí podnět pro vytvoření trávicích enzymů - maso, vytváří se nedostatečné množství žaludečních šťáv což má za následek nedokonalé strávení potravy a tvorbu bakterií. Je přetěžována slinivka, která musí více pracovat, aby takovou "těžkou" potravu bylo možno alespoň z části ztrávit. Dochází k množení bakterií a parazitů, kvašení a nadýmání, což může způsobit až torzi žaludku!

Tuk v granulích musí být konzervován, aby granule dlouho vydržely. Ke konzervaci se používají různé konzervanty (BHA, BHT,...), které mohou různým způsobem poškozovat zdraví - oslabují imunitní systém,  mají negativní vliv na tvorbu červených krvinek, některé jsou dokonce podezřelé z vyvolání rakoviny a pro lidskou potřebu se již nesmějí používat.

Omega 3 mastné kyseliny v granulích nejsou zcela jistě, protože je nelze učinit trvanlivými.
Při takovéto skladbě stravy pes většinou přežívá zdánlivě zdravě, ale v mnoha případech bohužel dochází k onemocnění. Imunitní systém je oslabený, organismus nemá dostatek enzymů, ensenciálních mastných kyselin, antioxidantů.... Je přetížená slinivka, často ledviny. V důsledků množení bakterií ze zbytků granulí vzniká zubní kámen, následně zánět dásní. A pak koupíme granule dietní, hypoalergenní.....a vesele je krmíme dál a doufáme, že nám pomůžou odstranit potíže vzniklé krmením granulí.....



doplněno a upraveno z
www.borazmiloticek.net

 





© 2008
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu