Jídelníček pro štěňata


Krmení štěňátek masem se hodně lidí brání, protože mají strach, aby štěňátko dostalo všechno co potřebuje. Tady nás granulářská lobby ovlinila svými tvrzeními o vyváženosti asi nejvíce. Na trhu je spousta značek, které rozdělují granule pro štěňata malých plemen, velkých plemen, pro štěňata do 6-ti měsíců, do xy měsíců.....pro jorkšíry, pro ovčáky.... Ale proč? Vždyť jediný rozdíl je v množsví příjímané potravy. Proč dělat speciální a hlavně drahé řady různých granulí??? Naopak, často se setkáme s granulemi určenými pro velká plmena, která jsou doslova "našlapána" proteiny a vápníkem (!), což rozhodně není to, co by velké, rychle rostoucí plemeno potřebovalo. Často pak ve víře, že pro své štěně děláme to nejlepší, mu takovýmto krmením způsobíme růstové problémy - kosti rychle vyrostou, ale chybí svalová hmota, která by je držela. Tím jsou namáhané klouby a může docházet k jejich špatnému vývinu.

 

krmení štěňat masem

 

O krmení štěňat už jste si jistě něco přečetli v kapitole Krmení štěňat. Zde jste našli stručný vzorec pro výpočet objemu krmné dávky a hlavně jste se dozvěděli jak je to s vápníkem.

Zde najdete zjednodušenou tabulku pro výpočet hlavních složek krmné dávky - masa, zeleniny a kostí. Tabulka vychází ze základního výpočtu, tedy 4-6% ideální váhy. Ideální vahou se myslí váha v tom daném okamžiku. Takže doplníte požadované procento a váhu a tabulka vám spočítá, kolik dávat masa, zeleniny a kostí. Celkově krmnou dávku ale musíte vždy přizpůsobit danému jedinci, protože jak už jsem několikrát napsala, každý pes je jiný! Pokud začínáte, začněte třeba na 5-ti procentech a podle toho jak bude štěňátko prospívat, dávku upravte.

 

výpočet krmné dávky pro štěně od 2 měsícůpříklad jídelníčku pro štěně od 2 měsíců - 5%, váha 10kg - krmíme 3-4x denně

1.
130g kuřecích skeletů, krků nebo křídel

2.
100g tvarohu, bílého jogurtu, zakysané smetany nebo acidofilního mléka apod. třeba se lžičkou medu (cca 2-3x týdně)
nebo 100g ovoce - nastrouhané jablko, banán....cokoli co bude pejskovi chutnat (cca 2-3x týdně)
nebo 100g masa (cca 2-3x týdně)

3.-4. (můžeme rozdělit na 2x)
200g masa + 80g zeleniny

krmení syrovým

 


KOSTI - 30% z masové složky


Kosti dáváme podle velikosti a "zručnosti" štěňátka mleté, nasekané nebo v celku. U miniaturních plemen, bude nejspíš nutné kosti pomlet nebo alespoň hodně rozdrtit - nasekat a pomlátit paličkou na maso. Lepší mlýnky na maso si s kostmi jako jsou kuřecí skelety, křídla nebo krky poradí. Já používám BOSCH MUM 4770 Profimixx.

 

kosti


Po čase můžeme zkusit pejskovi nabídnout třeba celé kuřecí křídlo a pokud si s ním poradí, máme vyhráno a už nemusíme mlít :-) Většina štěňat hodně hltá, takže obzvlášť při zkrmování kostí na ně dohlížíme! Kost mu můžeme přidržet, aby bylo nuceno kousat. Věřte, že i mléčné zoubky si s měkkými kostmi (např. kuřecími) poradí.

A samozřejmě můžete dávat jakékoli velké kosti a klouby na okusování. Štěňátko tak spolehlivě na pár hodin zabavíte :-)

Z hlediska obsahu vápníku jsou nejlepší skelety - 7000 mg ve 100g. Kuřecí křídla nebo krky obsahují 1500mg ve 100g.
Absolutně nejlepším přírodním zdrojem vápníku je vaječná skořápka - 34000 mg ve 100g. Ovšem o využitelnosti takto podaného vápníku se spekuluje. Minimálně se doporučuje nadrcené, ještě lépe na prášek semleté, skořápky zakápnout několika kapkami citronové šťávy. Vit. C totiž podporuje vstřebávání vápníku do těla.


MASO

Maso krmíme jakékoli - jak svalovinu, tak vnitřnosti. Není vhodné krmit štěně pouze svalovinou v domění, že je to krásné a "čisté" maso. Naopak by jsme tak pejskovi spíše ublížili!

Střídejte maso i vnitřnosti nebo ještě lépe, dávejte rovnou směsy svaloviny a vnitřností. Výborné jsou také neprané zelené dršťky nebo vemeno (pozor je tučnější). A samozřejmě ryby. Malému štěňátku (do 2 měsíců) dáváme nejdříve vykostěné nebo pomleté, později můžeme i s celými kostmi.

 

syrové maso

 


ZELENINA, OVOCE, MLÉČNÉ VÝROBKY


Zeleninu a ovoce můžeme dávat jakékoli, které budou pejskovi chutnat.

Z mléčných výrobků není vhodné snad pouze kravské mléko. Kozí mléko, podmáslí, acidofilní mléko apod. můžeme bez obav podávat. Jogurty a tvarohy jsou nejlepší netučné (ne odtučněné) a neochucené. Ale ani ochucený jogurt nebo sladký Pribináček pejskovi neublíží. Jen jej nedávejte moc často.DOPLŇKY

U štěňátek je otázka přidávání doplňků ještě aktuálnější než u dospělých psů. Co tedy přidávat? V podstatě není nutné přidávat nic, protože při pestrosti stravy, kterou BARF poskytuje si ogranismus vezme vše potřebné.

Ale protože všichni chceme pro štěňátko to nejlepší, tak s takovým tvrzením asi úplně spokojeni nebudeme a aspoň nějak budeme chtít pejskovi přilepšit. Pak tedy doporučuji některé z kompletních přípravků určených pro štěňata a mladé psy v růstu - např. PetVet Osteo. Nikdy nepřidávejte samotný vápník!!! S nedostatkem vápníku se tělo vyrovná lépe, než s jeho přebytkem. Pokud je v organismu nadbytek vápníku, tělo ho začne vázat a dochází k poruchám jeho vstřebávání a tak paradoxně k jeho nedostatku. Pokud by jste měli z jakéhokoli důvodu pocit, že chcete přidávat vápník, poraďte se o tom s veterinářem!

Potřeba vápníku je největší v době přezubování, tj. 3-6 měsíc. Na tuto zvýšenou potřebu často reagují uši, které se začnou stavět nebo padat do poloh, které se nám určitě nebudou líbit a tlapky, které se mohou začít prošlapávat. V tom případě přidáme nějaký kompletní přípravek s obsahem kalcia (viz výše)

U velkých a obřích plemen je vhodné přidávat klobní doplněk a to nejméně do 18ti měsíců. Přípravků je velké množství, výběr je jen na vás. Nejběžnější je podávání kolagenu (PetVet Malpicol nebo Collagen), který můžete podávat po celý život vašeho psa nebo alespoň 2x ročně udělat 2-3 měsíční kůru.

Co dál ještě přidávat? Tak třeba med, vaječné žloutky, oleje, sušené nebo čerstvé bylinky, mořské řasy, Pangamin....Výběr je zase jen na vás. Více o doplňcích v kapitole Co přidávat.Jak začít krmit maso?

Pokud bylo štěňátko už u chovatele na maso zvyklé, máte to jednoduché a už jen pokračujete. Většina chovatelů ale krmí granulemi, takže je více než pravděpodobné, že štěňátko maso ještě nevidělo. V tom případě mu necháme několik dnů, aby si zvyklo na nové prostředí a teprve až se aklimatizuje, začneme převádět na jiný druh stravy. Štěňátka jsou velice přizpůsobivá a s přijímáním masa většinou nemají žádný problém. Začneme s libovým kuřecím masem nakrájeným na kousíčky nebo pomletým a trochou mixované zeleniny. Když to nebude pejskovi dělat problémy, postupně přidáváme další druhy masa, zeleniny a ovoce. Pejska ale pečlivě sledujeme a v případě že se objeví průjem, na čas z jídelníčku vyřadíme potravinu po které vzniknul.

Mleté nebo sekané kosti můžeme začít dávat hned od začátku. Štěněcí žaludek ještě není tak "zkažený" jako žaludek psa, který byl x let krmen granulemi a tak si s kostmi bez problémů poradí.

Štěňátka většinou maso přijímají s nadšením a to takovým, že zapomínají kousat. Často pak potravu vyzvrací a v klidu si ji sní ještě jednou. Nebraňte jim v tom, nic se jim nestane.

 Tak hodně štěstí se štěňátky a ať jim chutná :-)
Zippy (8 týdnů) a její první maso

zippy a její první maso

zippy a její první maso


 
© 2009-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel

www.manwe.eu